World Rowing Cup III NZ Team Announced
Rowing NZ has announced a bold new squad to contest the World Rowing Cup III regatta in July, Lucerne, Switzerland followed by the World Championships in Belgrade, Serbia in September.
The 32-strong group features a combination of experienced athletes alongside new talent identified within previous Under 23 campaigns and the inclusion of some recently returned US-based athletes.
New mothers Brooke Francis and Lucy Spoors, who have recently returned to full-time training, will combine in the Women’s Double Scull.
Thomas Mackintosh, the Olympic gold medallist from the Tokyo eight will contest the Men’s Single Scull for the first time.
Ollie Maclean and Logan Ullrich, who have both just completed their final year of rowing at their respective US universities will combine with Olympic gold medallist’s Matthew MacDonald and Thomas Murray in the Men’s Coxless Four.
University of Washington athlete Ella Cossill has been selected into her first senior crew. She’ll row the Women’s Coxless Four with Jackie Gowler, Davina Waddy and Phoebe Spoors.
Robbie Manson makes his return to international competition, selected to row the Men’s Double Scull with newcomer Ben Mason.
Two crews have been entered into the Men’s and Women’s Double Scull, and the Men’s and Women’s Pair.
In March, Rowing NZ confirmed Emma Twigg would row the Women’s Single Scull and Jackie Kiddle and Shannon Cox would compete in the Women’s Lightweight Double Scull.
Following World Cup III, confirmation of final crews to race at the 2023 World Championships will be determined. The Championships are the first opportunity for crews to secure qualification for the 2024 Paris Olympics.
NZ Team to compete at 2023 World Rowing Cup III in Lucerne, Switzerland from 7-9 July
Women’s Single Scull
Emma Twigg
Coach: Mike Rodger
Women’s Double Scull
Brooke Francis
Lucy Spoors
Coach: James Coote
Women’s Double Scull
Laura Glen
Kate Haines
Coach: James Coote
Women’s Coxless Pair
Catherine Layburn
Stella Clayton-Greene
Coach: Matt Cameron
Women’s Coxless Pair
Kirstyn Goodger
Alana Sherman
Coach: Matt Cameron
Women’s Coxless Four
Phoebe Spoors
Davina Waddy
Ella Cossill
Jackie Gowler
Coach: Matt Cameron
Lightweight Women’s Double Scull
Jackie Kiddle
Shannon Cox
Coach: James Coote
Lightweight Women’s Single Scull
Rachael Kennedy
Coach: James Coote
Men’s Single Scull
Thomas Mackintosh
Coach: Gary Roberts
Men’s Double Scull
Ben Mason
Robbie Manson
Coach: Gary Roberts
Men’s Double Scull
Jordan Parry
Jack Ready
Coach: Gary Roberts
Men’s Coxless Pair
Phillip Wilson
Dan Williamson
Coaches: Mike Rodger and Malcolm McIntyre
Men’s Coxless Pair
Thomas Russel
Ben Taylor
Coaches: Mike Rodger and Malcolm McIntyre
Men’s Coxless Four
Ollie Maclean
Logan Ullrich
Matthew MacDonald
Thomas Murray
Coaches: Mike Rodger and Malcolm McIntyre
Lightweight Men’s Double Scull
Matthew Dunham
Chris Stockley
Coach: Calvin Ferguson
Lightweight Men’s Single Scull
Finn Hamill
Coach: Calvin Ferguson
Tour Manager
Lisa Holton